Parkiety w Warszawie

Jak dbać o parkiet?

parkiety-jak-dbac

Każdy, kto zdecydował się zainwestować w drewniany parkiet, powinien mieć świadomość, że niezależnie od tego, w jaki konkretnie sposób zdecyduje się zabezpieczyć jego powierzchnię (lakierowanie, olejowanie czy woskowanie), będzie musiał poświęcić czas i wysiłek, by zachować parkiet w jak najlepszej kondycji przez kolejne lata.

Podstawowe sprawy, o które należy zadbać, to przede wszystkim podklejenie nóżek i spodów wszystkich mebli grubym filcem (raczej miękkim), by uniknąć zarysowania parkietu przy ich przesuwaniu. Nie wolno także po parkiecie chodzić w szpilkach, ponieważ nawet twarde gatunki nie są odporne na tak duży punktowy nacisk, w efekcie czego mogą powstać nieestetyczne zagłębienia.

Zawartość strony

Jak pielęgnować i myć parkiet drewniany?

parkiet-drewniany-300x300 - Parkiety w Warszawie tel: 502 597 220Parkiet lakierowany należy chronić przed działaniem piasku oraz wody, a także usuwać z nich wszelkie zabrudzenia możliwie jak najszybciej. Dotyczy to szczególnie zanieczyszczeń nietypowych, czyli np. plam z atramentu czy z tłuszczu. Bardzo dobrą zasadą jest codzienne odkurzanie całego parkietu z zanieczyszczeń stałych.

Dalsza pielęgnacja jest uzależniona od rodzaju parkietu – w przypadku parkietów lakierowanych po odkurzaniu dobrze jest przetrzeć całą podłogę wilgotnym mopem lub miękką ścierką (nigdy nie wolno stosować preparatów na bazie parafiny albo silikonu!). Parkiety olejowane przecieramy suchym mopem albo szczotką przeznaczoną do czyszczenia podłóg olejowanych. Podłogi woskowane natomiast ścieramy wilgotnym mopem, a polerujemy miękką, suchą szmatką.

Jakich środków używać do parkietu?

To pytanie o tyle istotne, że znakomitej większości (o ile nie wszystkich) uniwersalnych środków czyszczących nie wolno stosować do parkietów, nawet tych lakierowanych. Powód jest bardzo prosty: z reguły są zbyt silne, co sprawia, że powłoka zabezpieczająca parkiet traci swoje właściwości, a nawet się odbarwia lub odpada.

Do podłóg olejowanych stosuje się najczęściej dedykowane preparaty czyszczące (rozcieńczone oleje lub woski, czasem mieszanki olejowo-woskowe), natomiast w przypadku parkietów lakierowanych bezwzględnie należy stosować się do zaleceń producenta danego lakieru. Wosku używa się wyłącznie do podłóg woskowanych!

Jak odnawiać i naprawić – czy warto samemu?

parkiet-a-szpilki-300x200 - Parkiety w Warszawie tel: 502 597 220Drewniany parkiet można w określonych sytuacjach próbować odświeżać lub naprawiać na własną rękę, trzeba jednak pamiętać o tym, by zachować ostrożność, by nie pogorszyć sytuacji. W najgorszej sytuacji są pod tym względem posiadacze parkietów lakierowanych, z których nie da się usunąć głębszych rys bez cyklinowania całości.

Niewielkie rysy na podłogach olejowanych można usunąć samodzielnie, jednak w większości przypadków zalecamy przynajmniej konsultację z fachowcami, co pozwoli uniknąć ewentualnych błędów. Posiadaczy zabytkowych podłóg drewnianych uczulamy natomiast, by wszelkiego rodzaju naprawy powierzali wyłącznie profesjonalistom z uwagi na unikatowy charakter takich podłóg.

Jak wybrać parkiet?

Jeśli nie wiesz, jaki parkiet lub rodzaj podłogi najlepiej spełni Twoje oczekiwania i sprawdzi się w konkretnym pomieszczeniu, zapraszamy do kontaktu z nami drogą mailową, telefoniczną albo za pośrednictwem formularza kontaktowego na stronie. Uzyskasz informacje oraz fachowe wskazówki parkieciarza z wieloletnim doświadczeniem, a jeśli to nie wystarczy, odwiedź nas w sklepie przy ul. Modlińskiej 304 w Warszawie i wybierz jedną z dostępnych podłóg!

Facebook
Twitter