Parkiety w Warszawie

Podgrzewana podłoga pod drewnianym parkietem

ogrzewana podłoga drewniana

Kto z nas nie marzy o tym, żeby w chłodniejsze dni mieć pod stopami podgrzewaną podłogę. Jeśli chcemy chodzić po domu boso i zawsze mieć termiczny komfort, już na etapie projektu warto zaplanować ogrzewanie podłogowe. Oczywiście do pomysłu wrócić możemy zawsze, także wtedy, gdy nasze mieszkanie jest już zasiedziałe i umeblowane, jednak wtedy pracy jest o wiele więcej i właśnie dlatego często rezygnujemy z jego realizacji.

Podłogówka to bardzo precyzyjna konstrukcja i jej realizację należy zlecić komuś, kto naprawdę się na tym zna i ma duże doświadczenie. Prawidłowo zainstalowane ogrzewanie podłogowe oraz dobrze dobrana posadzka to niesamowite udogodnienie. Warto więc działać z rozmysłem i tak zaplanować rozmieszczenie podłogówki, żeby nawet mroźne dni nie dawały nam się we znaki. I jeszcze jedna sprawa: lokal z ogrzewaniem podłogowym zawsze ma wyższe notowania na rynku wtórnym, gdyby przyszło nam kiedyś do głowy sprzedać go i ruszyć w podróż dookoła świata.

Zawartość strony

Zaplanowanie podłogówki

Po pierwsze, musimy zdecydować jak rozplanować ogrzewanie podłogowe. Czy będzie ono zainstalowane pod całą powierzchnią podłogi w pomieszczeniu/pomieszczeniach, czy tylko na wybranym obszarze. Nie warto układać ogrzewania w miejscach nie wymagających ogrzewania – takie rozwiązania pchnie nas w dodatkowe koszty oraz zaburzy efektywne działanie całej instalacji.

Podłogówka wciąż jeszcze nie jest w naszych mieszkaniach standardem, traktujemy ją jak luksus, dlatego najczęściej pojawia się w salonie, sypialni czy pokoju kąpielowym.

Przygotowanie podłoża pod ogrzewanie podłogowe

Odpowiednie przygotowanie podłoża przesądza o prawidłowym funkcjonowaniu instalacji grzewczej oraz ułożonej na niej podłodze. Podłoże powinno być wykonane z jastrychu cementowego albo anhydrytowego. Wymagane jest precyzyjne jego wyrównanie oraz izolacja termiczna, żeby ciepło nie uciekało w dół. Ważne jest, żeby podłoga, którą zamierzamy ułożyć na ogrzewanie mogła swobodnie pracować. W tym celu należy płytę grzejną oddzielić od ścian taśmą.

Podłoże powinno zostać wygrzane. Jeśli pominiemy ten etap prac, z jastrychu nie odparuje nadmiar wody, która niepotrzebnie zostanie wchłonięta przez deski podłogowe. Wygrzewanie podłogówki powinno przebiegać w ten sposób, że codziennie podnosimy temperaturę o 5 stopni aż dojdziemy do 26. W tej temperaturze utrzymujemy ogrzewanie przez około 2 tygodnie i zaczynamy temperaturę sukcesywnie obniżać.

Znowu o 5 stopni dzienne, tak by dojść do 15-18. Wygrzewanie podłogówki trwa około 20 dni, 10 dni później możemy zacząć układanie parkietu lub paneli. Jastrych cementowy powinien mieć wówczas 1,8% wilgotności, jastrych anhydrytowy – 0,3%.

Jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe

Podłoga układana na ogrzewanie podłogowe może myć montowana przy użyciu kleju bądź bez niego. W tym drugim przypadku mamy do czynienia z tzw. podłogą pływającą. Ogranicza ona nieco wydajność instalacji grzewczej i utrudnia cyrkulację powietrza, ale jednocześnie pozwala uniknąć powstawania szczelin powstających podczas schnięcia kleju.

Podłoga pływająca
nie może być połączona ze ścianami czy innymi elementami konstrukcyjnymi, dlatego musimy zadbać o pozostawienie szczeliny dylatacyjnej oraz zamaskowanie jej listwami. Z kolei posadzka klejona jest bardziej stabilna i miej skłonna do odkształceń.

Bez względu na to jaka sposób mocowania wybierzemy, trzeba pamiętać, że podłodze pod którą jest ogrzewanie nie wolno fundować gwałtownych zmian temperatury ani nadmiaru wilgotności. Świeżo ułożoną podłogę należy ogrzewać stopniowo, aż do uzyskania maksymalnej temperatury. Jako warstwę wykończeniową zaleca się olej lub wosk – lakier lubi odpryskiwać, kiedy podłoga zaczyna pracować.

pexels-photo-276733-1024x683 - Parkiety w Warszawie tel: 502 597 220

Parkiet na ogrzewanie podłogowe

Jeśli zadajemy sobie pytanie jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe będzie najlepsza i najtrwalsza, odpowiedź brzmi: parkiet warstwowy (Finishparkiet).  Z krajowych gatunków drewna godne polecenia są dąb, jesion czy akacja. Zaleca się wybór podłóg warstwowych a nie litego drewna, ponieważ są one bardziej oporne na temperaturę, a zbyt duże lite deski kurcząc się powodują powstawanie szczelin. Podłogi warstwowe pozwalają na swobodną rotację ciepłego powietrza i nigdy nie sprawią, że maleje skuteczność ogrzewania, a wzrastają jego koszty.

Gatunki drewna egzotycznego, które często przyciągają naszą uwagę, są wprawdzie wyjątkowo twarde i odporne, ale aby parkiet egzotyczny dobrze funkcjonował, wilgotność w pomieszczeniu musi wynosić co najmniej 60%. Tymczasem w polskich warunkach wilgotność w okresie sezonu grzewczego spada nawet do 20%.

Dobrej jakości drewniana podłoga, pod którą ukrywa się perfekcyjna instalacja grzewcza to inwestycja na lata. Zwykłe panele z płyt MDF są łatwiejsze w montażu, ale też relatywnie często stajemy przed koniecznością układania podłogi od nowa. Drewno jest trwałe, ekologiczne i pięknie się starzeje. Starannie dobrany i ułożony parkiet na ogrzewanie podłogowe to nie tylko komfort termiczny domowników i gości, ale także podniesienie estetyki pomieszczenia.

Jakiekolwiek zaniedbania podczas instalacji podłogówki a potem przy układaniu posadzki niepotrzebnie mszczą się potem i na efektywności instalacji, i na trwałości podłogi, i na naszym portfelu. A przecież podłogówka miała być ziszczeniem marzeń o komfortowym domu, a nie kłopotem…

Facebook
Twitter