Parkiety w Warszawie

Rodzaje parkietów

Parkiety tradycyjne

Wśród dostępnych rodzajów podłóg, drewniane parkiety cieszą się niezwykle dużą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego – naturalne drewno prezentuje się doskonale oraz pasuje do każdego rodzaju wnętrza. Co więcej, parkiet możemy odnawiać poprzez cyklinowanie, dzięki czemu jest to podłoga na lata, która przez bardzo długi czas może wyglądać perfekcyjnie. Warto jednak mieć świadomość, że parkiet to coś więcej niż jeden rodzaj podłogi. Istnieje bowiem kilka rodzajów parkietów, które różnią się między sobą budową i właściwościami. Poznajmy je lepiej!

Zawartość strony

Parkiet tradycyjny

Przedstawiając rodzaje parkietów warto zacząć od początku, a więc parkietu tradycyjnego.

Czym jest?

Mówiąc najprościej, parkiet tradycyjny to drewniane deski, które zostały przycięte w taki sposób, by posiadać pióra i wpusty po swoich bokach. Dzięki temu mocowanie deszczułek jest znacznie łatwiejsze, a efekt trwalszy. Tradycyjny parkiet, który prezentuje się niezwykle elegancko i klasycznie, jest dość gruby – szerokość deski waha się od 22 do 15 milimetrów. W tym miejscu warto zaznaczyć, że parkiety tradycyjne, które wykonane są z drewna egzotycznego, są cieńsze. W przypadku miękkich gatunków drewna grubość deski musi być jednak większa. Zaletą parkietu tradycyjnego jest z całą pewnością jego uniwersalność – to podłoga, która wygląda doskonale w każdym rodzaju pomieszczenia (poza łazienką oraz innymi wnętrzami, w których panuje wilgoć). Parkiet tradycyjny pasuje również do każdego wystroju wnętrz.

parkiety-tradycyjne-300x94 - Parkiety w Warszawie tel: 502 597 220

Parkiet lamelowy

Parkiet lamelowy to coraz popularniejszy rodzaj wykończenia podłóg. Dzieje się tak z prostego powodu – jest to rodzaj parkietu, który może być zastosowany przy ogrzewaniu podłogowym. Czym właściwie jest parkiet lamelowy? To również deszczułki wykonane z litego drewna. Od tradycyjnego parkietu różnią się jednak brakiem piór i wpustów. Deseczki są również cieńsze i krótsze. Tego typu parkiet nadaje podłodze eleganckiego wyglądu i delikatności.

Parkiet mozaikowy

Parkiet mozaikowy to rodzaj podłogi, który prezentuje się niezwykle efektownie i chętnie jest wykorzystywany we wnętrzach urządzonych w stylu retro, choć doskonale wygląda tak naprawdę wszędzie. Parkiet tego typu daje bowiem wiele możliwości kompozycyjnych. Delikatne drewniane płytki o grubości od 10 do 14 milimetrów możemy bowiem układać na wiele sposobów.

Sklejanie ich na płycie lub siatce pozwala stworzyć między innymi efektowną jodełkę lub kwadraty, których linie łączenia umieszczamy później prostopadle do siebie. Zaletą parkietu mozaikowego, poza wspomnianym eleganckim wyglądem, jest również długowieczność. Zastosowanie wyłącznie drewna pozwala bowiem na wielokrotne odnawianie wyglądu parkietu.

Parkiet przemysłowy

Parkiet to rodzaj podłogi, który wcale nie musi być wykorzystywany jedynie w naszych mieszkaniach. Doskonale udowadnia to niezwykle wytrzymały parkiet przemysłowy, który składa się z wąskich deseczek, które łączy się za pomocą taśmy samoprzylepnej. Szerokość wspomnianych deszczułek wynosi zazwyczaj od 8 do 10 milimetrów.

Zaletą tego rodzaju parkietu jest łatwość położenia oraz wytrzymałość. Duża odporność na ścieranie sprawia, że prezentuje się od doskonale i nie szkodzi mu np. przesuwanie sprzętów czy mebli.

Parkiet warstwowy

Kolejnym rodzajem parkietu, który cieszy się obecnie sporą popularnością, jest parkiet warstwowy. Jak sama nazwa wskazuje – posiada on warstwową budowę. Zewnętrzna warstwa to lite drewno, które musi posiadać szerokość umożliwiającą późniejsze cyklinowanie. Zazwyczaj jest to od 3 do 7 milimetrów. Drewno jest lakierowane, dzięki czemu odporne na wilgoć i zabrudzenia.

Pozostałe warstwy w tego rodzaju podłogach wykonywane są w różny sposób – mogą być one wykonane z innych gatunków drewna lub materiałów drewnopochodnych. Dzięki piórom i wypustom, w jaki wyposażony jest ten rodzaj parkietu, jego układanie jest szybkie i proste. Jak widać, parkiet to podłoga, która ma wiele różnych obliczy.

Dzięki temu znalezienie rodzaju wykończenia podłogi, które będzie dopasowane do naszych potrzeb, upodobań oraz rodzaju pomieszczenia, w którym ma zostać wykonana, jest obecnie bardzo proste.

Facebook
Twitter