Parkiety w Warszawie

Usuwanie subitu

Zawartość strony

Czy wiesz o tym, że pod Twoją podłogą może znajdować się rakotwórcza substancja? Chodzi o subit, który do połowy lat 90 dosyć powszechnie stosowany jako środek do klejenia parkietów. Szkodliwość subitu już dawno została potwierdzona naukowo - obecny w nim benzopiren, czyli związek który znajdziemy m.in. w dymie papierosowym, nie tylko osłabia układ odpornościowy, ale też może doprowadzić do powstania mutacji czy rozwoju raka! 

Profesjonalnie i niedrogo usuniemy subit z Twojego domu! Posiadamy odpowiednie narzędzia i doświadczenie, które pozwolą dobrze oczyścić przestrzeń pod podłogą z resztek rakotwórczego lepiszcza. Pamiętaj - szlifowanie i fizyczne usuwanie subitu to jedyny sposób na to, by pozbyć się tej szkodliwej substancji - w żadnym wypadku nie pomoże zalewanie go nowymi warstwami parkietu! 

Bezpieczne usuwanie subitu!

Można spotkać się z różnymi poradami dotyczącymi tego, jak usunąć subit z podłogi, jednak najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem jest gruntowny remont podłogi i mechaniczne zeszlifowanie całej pokrytej subitem powierzchni. Bezwzględnie należy do tego używać odpowiednich maszyn, ponieważ pył powstający przy szlifowaniu subitu stanowi zagrożenie dla zdrowia.

Zgodnie z obowiązującymi obecnie normami BHP maszyny przeznaczone do usuwania subitu muszą być wyposażone w worki na pył, które nie przepuszczają cząsteczek o średnicy 1 mikrona i mniejszych. Pracownik wykonujący frezowanie subitu musi mieć maskę przeciwpyłową, a samo szlifowanie nie może trwać dłużej, niż 6 godzin dziennie.

Czy subit jest rakotwórczy?

subit-pod-parkietem-podloga-300x219 - Parkiety w Warszawie tel: 502 597 220

Źródło zdjęcia Widmo raka pod parkietem (Profesjonalny parkiet fachowe pismo dla branży parkieciarskiej) 

Wspominane już lepiki smołowe zawierają rakotwórczy benzopiren w ogromnych stężeniach, więc pozostawianie ich pod parkietem (nawet uszczelnionym i na nowo polakierowanym) jest skrajnie nieodpowiedzialne, zwłaszcza jeśli na podłodze bawią się małe dzieci. Rakotwórczość benzopirenu została potwierdzona naukowo. Również subit wytwarzany w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, choć nieco mniej toksyczny, nie jest obojętny dla zdrowia.

Należy pamiętać, że żadna powłoka lakiernicza nie gwarantuje całkowitej szczelności, a tym samym narażamy wszystkich mieszkańców domu na stały kontakt z substancją o naukowo potwierdzonym działaniu kancerogennym (rakotwórczym). Jedynym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa jest zerwanie parkietu, usunięcie subitu i zastosowanie nowoczesnych klejów do ułożenia nowej podłogi (parkietu lub paneli).

Jak rozpoznać subit?

Jeśli mamy do czynienia z parkietem układanym między 1948 a 1996 rokiem, to niemal w 100% przypadków będziemy mieli do czynienia z subitem. Lepiki smołowe (czasem określane jako "czarna smoła") oraz nieco późniejsze asfaltowe były bowiem w tamtych latach jedynym ogólnie dostępnym środkiem do klejenia parkietów. Na szczęście subit i lepiki na bazie smoły bardzo łatwo rozpoznać – czasem nawet nie trzeba zdejmować do tego żadnych klepek.

Łatwym do wychwycenia "objawem" jest charakterystyczny, nieprzyjemny zapach w pomieszczeniu z subitem pod parkietem. Jeśli jednak go brak, warto się przyjrzeć szczelinom i łączeniom pomiędzy klepkami: jeśli widać w nich szaroczarną lub czarną substancję, to jest to bez wątpienia szkodliwy dla zdrowia subit. Zwykle też czarne ślady będą widoczne na spodzie zdjętych klepek.

Historia - dlaczego subit pod parkiet?

Subit to nazwa handlowa lepiku asfaltowego, który był przeznaczony do klejenia na zimno drewnianych deszczułek podłogowych (parkietu) do podłoża w budownictwie ogólnym. Pod względem chemicznym składał się z asfaltów, różnych wypełniaczy (najczęściej w postaci mączki albo włókien), a także plastyfikatorów oraz rozpuszczalników. Była to ówcześnie jedyna powszechnie dostępna masa klejąca do parkietów.

W latach 1948-1965 używano do klejenia parkietów lepików smołowych, zawierających niezwykle szkodliwe dla zdrowia smoły węglowe, paki i lekkie oleje pochodzące z destylacji smoły powęglowej. Od lat siedemdziesiątych XX wieku subit nie mógł zawierać tych substancji, jednak współczesne badania pokazują, że nawet bez nich jest wciąż bardzo szkodliwy dla zdrowia, dlatego od 1996 roku jest zakazany w budownictwie.

Opinie i realizacje o nas


Zajmujemy się układaniem parkietów, remontami drewnianych podłóg i innymi usługami w branży parkieciarskiej już od 22 lat. Nasi parkieciarze posiadają ogromne doświadczenie praktyczne oraz stale poszerzają wiedzę o nowe informacje. Jako jedna z nielicznych (o ile nie jedyna) w Warszawie i okolicy firma parkieciarska zawsze dotrzymujemy ustalonego terminu i nigdy go nie przekraczamy.

Z naszych usług skorzystały już setki klientów, którzy swoje opinie na temat wykonanych prac wyrazili w komentarzach – można się z nimi zapoznać w oddzielnej sekcji na stronie. Dla naszych gości i przyszłych Klientów dostępna jest również galeria zdjęć z naszych realizacji, do zapoznania się z którą serdecznie wszystkich zapraszamy!

Jaki jest koszt usunięcia subitu?


W naszym cenniku usuwanie subitu to koszt rzędu 35-50 zł za każdy metr kwadratowy, warto jednak mieć na uwadze, że zdrowie nie ma ceny ani nie da się go przeliczyć na żadne pieniądze – szczególnie, gdy mówimy o substancji tak niebezpiecznej, jak subit. Usuwając rakotwórczy subit spod starego parkietu inwestujemy tak naprawdę w bezcenne zdrowie i życie swoje oraz swoich bliskich!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (60 - liczba głosów, średnia: 3,38 z 5)
Loading...
Facebook
Twitter