Parkiety w Warszawie

Ile trwa cyklinowanie parkietu?

parkiet-egzotyczny

Zadbana drewniana podłoga jest ozdobą każdego wnętrza. Ma również wiele innych walorów: począwszy od izolacji przed zimnem i hałasem, przez regulowanie poziomu wilgotności po naturalny materiał i przyjemną, ciepłą fakturę. Zniszczonemu parkietowi można przywrócić nienaganny wygląd, stosując cyklinowanie. Ile trwa i jak przebiega taki proces? Dowiedz się, na co musisz się przygotować.

Zawartość strony

Czym jest cyklinowanie i od czego zależy czas jego wykonania?

Cyklinowanie jest czynnością, która polega na zeszlifowaniu zewnętrznej warstwy drewna papierami ściernymi o odpowiednio grubej gradacji przy pomocy cykliniarki. Aby uzyskać doskonały efekt, konieczne jest kilkukrotne powtórzenie tego procesu – z każdym kolejnym razem stosując papier o drobniejszych ziarnach.

Dzięki temu nie tylko można usunąć wszelkie rysy, zanieczyszczenia i stare warstwy lakieru, ale też wygładzić powierzchnię. Nie można natomiast udzielić jednoznacznej odpowiedni na pytanie, ile trwa cyklinowanie. Jest ono uwarunkowane wieloma czynnikami, takimi jak:

  • metraż powierzchni i liczba pomieszczeń, w których jednocześnie wykonuje się cyklinowanie,
  • wyposażenie w meble, rodzaj listew przypodłogowych, ewentualne konstrukcje do demontażu,
  • dostępność lokalu dla ekipy,
  • liczba specjalistów zaangażowanych do pracy,
  • stopień zniszczenia podłogi,
  • wybrana forma konserwacji.

Każdy z tych elementów ma znaczenie dla efektywności i czasu pracy. Jednak niektóre z etapów, np. jak lakierowanie czy olejowanie – ze względów technicznych – warunkują czas oczekiwania na dostępność pomieszczenia.

Przygotowanie wnętrz

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać jeszcze przed cyklinowaniem, jest przygotowanie pomieszczenia. Konieczne jest nie tylko opróżnienie go ze wszystkich mebli. Zaleca się również demontaż listew przypodłogowych oraz tych elementów zabudowy, które będą wymieniane.

Oczywiście można wykonać cyklinowanie bez demontażu szafy wnękowej, ale wykonanie nowej zabudowy w przyszłości może odsłonić fragmenty nieoczyszczonej podłogi. Jej poprawienie nie będzie już możliwe. Czas niezbędny na wykonanie tej czynności zależy od ilości sprzętów i liczby pracowników. Zazwyczaj jest to kilka godzin wraz z dokładnym oczyszczeniem podłogi.

Naprawa ubytków i cyklinowanie – ile trwa proces renowacji?

Czas cyklinowania zależy przede wszystkim od rodzaju uszkodzeń podłogi. Im dawniej parkiet był szlifowany czy im więcej znajduje się na nim warstw lakieru, tym więcej pracy musi włożyć specjalista. Dla wprawnego fachowca na przejazd cykliniarką podłogi o powierzchni 50 m2 potrzeba jednego dnia. Jeśli specjalistów i maszyn jest więcej, czas odpowiednio się skraca.

To, jak długo się cyklinuje, jest uzależnione od stopnia zniszczenia podłogi. Jeśli uszkodzenia są znaczne, pomiędzy kolejnymi przejazdami trzeba wypełniać ubytki specjalną szpachlą, a następnie czekać na jej wyschnięcie i szlifować powierzchnię. Tempo utwardzania szpachlówki do podłogi znanej marki wynosi 2 mm na dobę, ale są też szpachlówki, które wysychają po 2 godzinach.

Natomiast niewielki wpływ na czas wykonania pracy ma metraż pomieszczenia. Czas oczekiwania na wyschnięcie szpachli czy oleju jest zawsze taki sam. Szacuje się, że średnio zniszczoną podłogę można wyremontować w czasie około 3-4 dni. W przypadku bardzo zniszczonej podłogi prace mogą potrwać nawet tydzień.

Lakierowanie i olejowanie

O ile czas cyklinowania jest stosunkowo krótki i przede wszystkim wymaga wprawy, o tyle konserwacja podłogi jest już czasochłonna. Do jej wykonania potrzebne są lakiery albo specjalne oleje. Zarówno jedne, jak i drugie potrzebują około 3 dni na wyschnięcie, jednak w przypadku lakierów całkowite utwardzenie powierzchni następuje dopiero po dwóch tygodniach.

Wprawdzie po podłodze można chodzić znacznie wcześniej, ale wniesienie mebli może oznaczać uszkodzenia powierzchni. Znacznie szybciej wnętrze jest dostępne po olejowaniu. Tu również mogą występować różnice, uzależnione od rodzaju drewna czy zastosowanej metody (krócej trwa wysychanie po olejowaniu na gorąco). Z pomieszczenia można korzystać po około 3 dniach.

Facebook
Twitter