Parkiety w Warszawie

Układanie parkietu

ogrzewana podłoga drewniana

Zastanawiasz się nad ułożeniem drewnianej podłogi w swoim domu lub mieszkaniu? Ponadczasowe piękno drewna ma naprawdę wielu zwolenników. I choć są na rynku znacznie tańsze w ułożeniu czy zakupie alternatywy, to perspektywa posiadania eleganckiej podłogi w domu lub mieszkaniu nadal kusi wiele osób. Doskonale to rozumiemy – piękno drewnianych powierzchni naprawdę robi wrażenie! W tym artykule opiszemy na czym polega układanie parkietu, a także jak wykonujemy zabezpieczanie i konserwację takiej powierzchni.Cały proces opiszemy na zasadzie kroków, o których należy koniecznie pamiętać w trakcie układania podłogi z drewna. Dokładne przestrzeganie tych procedur pozwoli nam cieszyć się pięknym podłożem, które po przejściu odpowiedniej konserwacji zapewni trwałość przez lata użytkowania.

Zawartość strony

Warunki wstępne

parkiet-a-szpilki-300x200 - Parkiety w Warszawie tel: 502 597 220

Zanim jednak przejdziemy do samego ułożenia parkietu, warto pamiętać o dokładnym sprawdzeniu panujących na miejscu warunków. Owszem, układanie parkietu nie jest, potocznie mówiąc, lotem w kosmos. Niemniej jednak, aby cały proces był dostatecznie skuteczny, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.Po pierwsze, temperatura. Raczej nie układamy parkietu w miejscach, w których temperatura jest niższa niż 15 stopni Celsjusza. Taka wartość temperatury zapewni po prostu poprawny montaż.Warto również pamiętać o tym, że wilgotność w danym miejscu raczej nie powinna przekraczać 70%. Z kolei wilgotność samych desek powinna wynosić maksymalnie 9%.

Krok #1 Przygotowanie pomieszczenia

Absolutną podstawą do poprawnego układania parkietu jest odpowiednie planowanie. Na sam początek zawsze prosimy naszych Klientów o dokładne oczyszczenie pomieszczenia, w którym ma zostać położona podłoga. I nie chodzi tu bynajmniej tylko i wyłącznie o wyniesienie z niego wszystkich mebli oraz innych przedmiotów. Kolejny krok to gruntowanie. Podłoże musi być w ten sposób przygotowane do położenia parkietu. Odpowiednio zagruntowane, zapewni dobre przyklejanie się parkietu, a w konsekwencji, jego doskonałą trwałość przez wiele lat. A co do samego podłoża, to ono również potrzebuje określonych zabiegów. Zazwyczaj na tym etapie poszukujemy wszelkiego rodzaju dylatacji czy rys na powierzchni. Jeżeli takie wady występują to wtedy w ruch idzie żywica epoksydowa, która ma za zadanie wypełnić braki.

Krok #2 Układanie parkietu

Po odpowiednim przygotowaniu podłogi możemy już przystąpić do układania parkietu. Sam proces opiera się o proste kroki:

  • Rozprowadzamy klej na wybraną część podłoża
  • Układamy klepki w danym miejscu
  • Jeżeli jest taka konieczność, mocujemy dodatkowo za pomocą drewnianego narzędzia (np młotka)

piotr-236-300x290 - Parkiety w Warszawie tel: 502 597 220

Krok #3 Cyklinowanie parkietu

Po zakończeniu układania, przechodzimy do zabezpieczenia parkietu. Tutaj ma miejsce proces określany jako cyklinowanie, który jest niczym innym jak szlifowaniem warstwy podłogi. W trakcie takich prac dochodzi do całkowitego zdarcia oraz wygładzenia cienkiej powłoki warstwy podłogi. Następnie, oczyszczoną w ten sposób powierzchnię poddajemy lakierowaniu – pozwoli to nadać podłożu elegancki wygląd.

Krok #4 Konserwacja parkietu

Ostatnim etapem jest zabezpieczenie lakieru. Taki zabieg przeprowadzamy zazwyczaj w okresie od 2 do 4 tygodni od momentu położenia podłogi. Taki czas pozwoli na utwardzenie się lakieru, dzięki czemu możliwa będzie poprawna aplikacja środka zabezpieczającego.

To tyle?

Mogłoby się wydawać, że układanie parkietu to nic trudnego. Po co zatem płacić takim firmom jak nasza? Cóż, prawda jest taka, że do poprawnego ułożenia podłogi z drewna trzeba mnóstwo doświadczenia. Choć w teorii wszystko wygląda prosto, to nie posiadając wprawy w tego typu realizacjach możesz łatwo uszkodzić powierzchnię czy nawet klepki podłogi.
Nie warto na siłę oszczędzać – wielokrotnie mamy okazję dokonywania poprawek w miejscach, gdzie parkiet układany był przez osobę nie posiadającą doświadczenia w takich realizacjach.

Facebook
Twitter