Parkiety w Warszawie

Parkiet vs panele podłogowe – co wybrać?

ogrzewana podłoga drewniana

Parkiet to marzenie niejednego indywidualnego inwestora, który decyduje się na przeprowadzkę z mieszkania w budynku wielorodzinnym do własnego domu. Drewniana podłoga z misternie ułożonych klepek kojarzy się z dobrym statusem materialnym, jakością oraz trwałością. Żaden inny materiał podłogowy nie starzeje się tak pięknie jak drewno. O ile ścierające się panele MDF z roku na rok stają się coraz mniej atrakcyjne dla oka, o tyle parkiet nabiera jedynie atrakcyjności i sznytu. Nawet najbardziej wyeksploatowana podłoga, na której ułożono parkiet jest do uratowania: cyklinowanie i lakierowanie lub olejowanie czy woskowanie przywraca jej urodę i blask. Drewno naprawdę ma klasę, a na dodatek jest to materiał w pełni ekologiczny.

Cena

Koszt parkietu zawsze jest większy niż koszt podłogi z paneli, ale jest to wydatek, którego sensowność dostrzeżemy bardzo szybko. Parkiet jest naprawdę trwały i jeśli nie planujemy się  przeprowadzać, możemy uznać, że to podłoga, z którą nigdy się nie rozstaniemy – to inwestycja na pokolenia. Najczęściej wybiera się parkiet dębowy albo z drewna egzotycznego.

Oba uchodzą za najtrwalsze, w zawiązku z czym ich ceny są wysokie – parkiet dębowy to cena rzędu kilkudziesięciu złotych za m2, a z drewna egzotycznego powyżej stu, a nawet dwustu złotych. Ale też relacja jakości do ceny nie pozostawia nic do życzenia. Obok klasycznych małych deszczułek, z których ułożyć można rozmaite wzory tzw. pałacowe (gabinetowy, bursztynowy, diamentowy, angielski, hiszpański, jodełka…) – często do ich powstania wykorzystuje się kompozycje drewna z różnych gatunków drzew – drewniane podłogi układa się także z desek, których cena jest wyższa niż cena deszczułek. Ceny desek dochodzą nawet do pięciuset złotych, ale wytrzymałość tych z drewna egzotycznego jak merbau, doussie czy teak jest naprawdę ekstremalna.

parkiet-drewniany-300x300 - Parkiety w Warszawie tel: 502 597 220

Montaż parkietu

Układanie podłogi z paneli jest bardzo proste – poradzi sobie z tym każdy. Nie ma konieczności wzywania fachowca. Konstrukcja na pióro i wpust eliminuje użycie kleju i dodatkowych narzędzi. Jeśli więc tylko mamy wystarczająco dużo czasu, możemy samodzielnie układać i docinać panele. W przypadku parkietu, zwłaszcza jeśli marzy nam się ułożenie skomplikowanego misternego wzoru, konieczne jest proszenie o pomoc fachowca. Wprawny parkieciarz policzy sobie za pracę od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy podłogi. Samo ułożenie deszczułek to jeszcze nie koniec pracy. Do całego kosztu inwestycji doliczyć trzeba koszt cyklinowania, wykończenia (listwy przypodłogowe), lakierowania bądź olejowania i woskowania. Jak widać odpowiedź na pytanie parkiet czy panele nieuchronnie wiąże się z zasobnością naszego portfela. Wiele jest jednak prawdy w powiedzeniu, że co tanie, to drogie.

Dlaczego warto wybrać parkiet?

Bo wykończenie naszego domu będzie naprawdę staranne i na lata.

Wytrzymałość podłogi

Podłogi z paneli MDF trzeba od czasu, do czau wymieniać. Na szczęście ich demontaż jest równie łatwy jak układanie. Wytrzymałość parkietu sprawia, że wymaga on jedynie okresowych konserwacji – cyklinowania, lakierowania czy olejowania. Parkiet z twardego drewna to inwestycja na więcej niż jedno pokolenie. Właściwie konserwowany służy co najmniej kilkadziesiąt lat – co najmniej! Jeśli wciąż mamy problem z decyzją parkiet czy panele, warto rozważyć zakup parkietu warstwowego z  wykończoną powierzchnią czyli tzw. finishparkietu. Jest on fabrycznie wykończony mocnym lakierem UV i wymaga jedynie ułożenia bez dodatkowych prac wykończeniowych. Jego trwałość jest porównywalna do trwałości tradycyjnego parkietu.

piotr-236-300x290 - Parkiety w Warszawie tel: 502 597 220

Decyzja o tym jaka będzie podłoga naszego domu zapada na samym początku prac wykończeniowych. To niesamowite jak zmienia się wygląd lokalu, kiedy na naszych oczach, metr po metrze kształtuje się piękna drewniana podłoga. Dom nabiera charakteru i staje się miejscem ciepłym i przytulnym. Starannie dobrany rodzaj drewna oraz wzór parkietu na wiele lat przesądzi o aranżacji wnętrza i będzie współdecydował o cenie lokalu na rynku wtórnym, gdyby jednak przyszła nam do głowy przeprowadzka.

Facebook
Twitter